OGÓLNOPOLSKI KONKURS

WIEDZY HISTORYCZNEJ O ODZYSKANIU

PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W 1918 r

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH 

"BÓJ O CZAPKĘ KPT. ANTONIEGO STAWARZA"

W 100 LECIE AKTU 5 LISTOPADA 1916 r.

 

Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza” Edycja V – 2015

Konkurs wiedzy historycznej o odzyskaniu niepodległości spod władzy zaborczej przez Polskę w 1918 r. przeznaczony dla młodzieży szkół średnich z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego

organizowany jest przez:

Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział
C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2
barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków

we współpracy z:

 

Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie

oraz

Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku po raz kolejny nagrodą główną w klasyfikacji indywidualnej są indeksy  na dowolne studia I stopnia  w Instytutach Historii  Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz po raz pierwszy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

 

 

MATERIAŁY DODATKOWE DO POBRANIA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU WRAZ Z PUBLIKACJĄ ADAMA CHMIELA "OSWOBODZENIE KRAKOWA"

 

Cel konkursu: 

Konkurs ma na celu propagowanie wiedzy o odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Wolność dla Narodu Polskiego rozprzestrzeniła się po ziemiach zaboru austriackiego, a dalej rosyjskiego i niemieckiego wraz z telegramem rozesłanym z Krakowa w dniu 30. X. 1918 roku za sprawą młodego porucznika - Antoniego Stawarza, którego dokonania przypominane są poprzez organizowany konkurs. Zarówno on, jak i wiele innych postaci mających znaczenie dla historii lokalnej przywracają do pamięci i świadomości młodych ludzi organizatorzy konkursu. W tegorocznych zmaganiach uczestnicy będą nabierać nowych umiejętności do tej pory nie wymaganych w żadnej olimpiadzie przedmiotowej z zakresu historii i nauk społecznych, a mianowicie analizy archiwalnych materiałów fotograficznych i dokumentów źródłowych, co pozwoli na zapoznanie się w niecodzienny sposób z rzeczywistą pracą o charakterze badawczym.

 

Informacja dla uczestników konkursu:

W Konkursie mogą brać udział szkoły średnie, które prowadzą działalność oświatową na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Każda ze szkół ma prawo wystawić w Konkursie jeden zespół składający się z dwóch uczniów – szczegóły w Regulaminie Konkursu.

W celu przygotowania się do Konkursu należy zapoznać się z podaną uprzednio literaturą przedmiotu oraz materiałami źródłowymi, które zostaną rozesłane drogą e-mail do Uczestników Konkursu.

Materiały archiwalne udostępnione w ramach Konkursu stanowią własność prywatną i chronioną prawami autorskimi, tym samym nie mogą być dalej udostępniane poza naukowym wykorzystaniem w ramach Konkursu.

Zgłaszanie zespołów z podaniem nazwy szkoły, nazwiska nauczyciela przygotowującego zespół oraz nazwisk uczniów startujących w Konkursie zgodnie z wymaganym wzorem przyjmowane będą na adres e-mail: regiment@artyleria.org do dnia 29 września 2015 r. (do godziny 23.30) z dopiskiem w temacie: “Konkurs 2015”

Konkurs ma charakter olimpiady, która składa się z dwóch części: testu i egzaminu komisyjnego.

Zespoły walczą o nagrodę w klasyfikacji generalnej, w której nagrodę stanowi replika czapki kpt. Antoniego Stawarza przyznawana zwycięskiej szkole.

Każdy z uczestników walczy o nagrody w klasyfikacji indywidualnej, w której nagrodę stanowią indeksy na studia I stopnia w Instytucie Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie (dla uczestników z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego) oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (dla uczestników z województwa świętokrzyskiego).

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom i uczestnikom Konkursu nastąpi w dniu 11 listopada 2015 r. w Kielcach podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości dla uczestników z województwa Świętokrzyskiego walczących o indeksy na Uniwersytet Jana Kochanowskiego i w dniu 4 grudnia 2015 r. w Krakowie podczas Gali Finałowej Konkursu dla uczestników z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego walczących o indeksy na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, podczas której nastąpi również ogłoszenie wyników w klasyfikacji generalnej dla wszystkich województw.

Laureatem Konkursu jest osoba, która otrzyma jedną z głównych nagród w Konkursie, organizatorzy przewidują przyznanie trzech równorzędnych nagród w klasyfikacji indywidualnej, nagród specjalnych oraz nagrody głównej w klasyfikacji generalnej.

 

Literatura konkursowa:

Piotr Łossowski: Zerwane Pęta, Warszawa, 1986

Adam Chmiel: Oswobodzenie Krakowa 31 października 1918 roku, Kraków, 1929 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – plik w formacie pdf będzie również przesłany przez Organizatora wraz z materiałami źródłowymi)

P. Chorążykiewicz, D. Karnas: Hureczko, Historia lotniska Twierdzy Przemyśl, Warszawa, 2009; strony: 35 - 70

Lech Wyszczelski: Warszawa Listopad 1918, Warszawa 2008; strony: 137 – 220

Franciszek Szymiczek: Walka o Śląsk Cieszyński 1914 - 1920, Komorów 2010; strony: 9 – 89

Hugo Zieliński: Oswobodzenie Przemyśla w listopadzie 1918 roku w opracowaniu zbiorowym pt.: Walki polsko – ukraińskie w Przemyślu w 1918 roku, Przemyśl 2005 strony: 8 – 51

Stanisław M. Jankowski: Dziewczęta w maciejówkach, Warszawa 2011, strony: 132 – 193

oraz materiały źródłowe przesłane przez Organizatora na adresy e-mail Uczestników Konkursu przesłane w karcie zgłoszeniowej

 

Harmonogram Konkursu „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza” 2014 

9 września – ogłoszenie V edycji Konkursu „Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza”

28 września – zamknięcie przyjmowania zgłoszeń do udziału w Konkursie

29 października – egzamin dla województwa świętokrzyskiego – Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

30 października – egzamin dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego – Kraków, Uniwersytet Pedagogiczny

11 listopada – Finał Konkursu dla województwa świętokrzyskiego – Kielce

4 grudnia – Finał Konkursu dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego oraz wręczenie nagrody głównej w klasyfikacji generalnej

V edycji Konkursu

 

REGULAMIN KONKURSU

 

1.

Przyjmuje się następujący harmonogram Konkursu:

A.

9 września – ogłoszenie V edycji Konkursu „Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza”

29 września – zamknięcie przyjmowania zgłoszeń do udziału w Konkursie

29 października – egzamin dla województwa świętokrzyskiego – Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego

30 października – egzamin dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego – Kraków, Uniwersytet Pedagogiczny

11 listopada – Finał Konkursu dla województwa świętokrzyskiego – Kielce

4 grudnia – Finał Konkursu dla województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego oraz Gala Finałowa z wręczeniem nagrody głównej w klasyfikacji generalnej V edycji Konkursu.

 

B.

O szczegółach harmonogramowych takich jak godzina i miejsce przeprowadzenia egzaminu uczestnicy Konkursu zostaną poinformowani drogą e-mail

2.

Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń uczestnicy Konkursu otrzymają potwierdzenia przyjęcia zgłoszeń, które zostaną przesłane na adresy e-mail podane w kartach zgłoszeniowych. Potwierdzenia zostaną przesłane najpóźniej na dwa dni od ostatecznego terminu zakończenia przyjmowania zgłoszeń.

3.

W przypadku nieotrzymania potwierdzenia zgłaszający mają prawo złożyć reklamację w terminie do 3 dni od daty zamknięcia zgłoszeń dla uczestników konkursu, po tym terminie jakiekolwiek roszczenia nie będą uwzględniane.

4.

Zgłoszenie do udziału w konkursie musi być sporządzone według poniższego wzoru   i zawierać uzupełnione wszystkie wymagane dane:

 

 Nazwa Szkoły  

 

 

 

Typ Szkoły (liceum, technikum, szkoła zawodowa)

 

Adres Szkoły  

 

Województwo  

 

Wybór uczelni   (proszę w  polu/polach pod nazwą uczelni wpisać „TAK”)

 

Uniwersytet Pedagogiczny      w Krakowie

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

 

 

 

Nauczyciel Prowadzący

Uczestnik 1

Uczestnik 2

Imię      
Nazwisko      
e-mail      
Nr telefonu      
PESEL

ND

   
Klasa

ND

   
         

*ND - nie dotyczy 

 

5.

Szczegóły zgłoszeń:

A.     

Zespoły z województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego biorą udział w egzaminie, w którym nagrody główne w klasyfikacji indywidualnej stanowią promesy na studia I stopnia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, natomiast zespoły z województwa świętokrzyskiego biorą udział w egzaminie, w którym nagrody główne w klasyfikacji indywidualnej stanowią promesy na studia I stopnia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

B.    

Zespoły mogą zgłosić również chęć udziału w egzaminie na drugi Uniwersytet. W takim przypadku zaznaczają obydwa pola wyboru Uniwersytetu i są tym samym zobowiązane do udziału w dwóch egzaminach. W takiej sytuacji punkty uwzględniane w klasyfikacji generalnej będą wyłącznie zliczane w ramach egzaminu zdanego z lepszym wynikiem

C.  

   Jedna szkoła może wystawić wyłącznie jeden zespół na każdy z egzaminów, przy czym ten sam zespół może reprezentować daną szkołę na obydwóch egzaminach.

D.    

 Organizator przewiduje możliwość zgłoszenia przez daną szkołę udziału w Konkursie wyłącznie jednego ucznia w przypadku gdy dana szkoła nie jest w stanie zgłosić dwuosobowego zespołu.

E.    

 Zgłoszenia niepełne nie będą przyjmowane.

6.

Udział w egzaminach konkursowych mogą brać jedynie osoby uprzednio zgłoszone do konkursu po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej (inne dokumenty stwierdzające tożsamość nie będą uwzględniane).

7.

 Organizator powiadamia uczestników drogą e-mail o przyjęciu zgłoszenia, czasie i miejscu przeprowadzenia poszczególnych etapów konkursu.

8.

Uczestnicy konkursu winni się stawić w wyznaczonym przez organizatora miejscu, w którym będą przeprowadzane egzaminy nie później niż 20 min przed wyznaczonym terminem celem dokonania rejestracji.

9.

Przed rozpoczęciem egzaminu uczestnicy muszą zapoznać się i potwierdzić własnoręcznym podpisem szczegółowy regulamin przeprowadzania egzaminu testowego oraz zastosować się do wszelkich wskazań porządkowych organizatora lub osób go reprezentujących podczas poszczególnych części egzaminu.

10.

Egzamin konkursowy składa się z dwóch części:

A.

I część: test mieszany z pytaniami pojedynczego wyboru, wielokrotnego wyboru oraz otwartymi;

B

 II część: egzamin komisyjny składany przed komisją, której skład ustala i zatwierdza organizator Konkursu.

11.

Liczby punktów zdobyte przez każdego z uczestników w I i II części egzaminu konkursowego sumują się i dają tym samym wynik w klasyfikacji indywidualnej, wynik w klasyfikacji generalnej stanowi suma punktów zdobytych przez zespół wystawiony przez daną szkołę.

12.

 Wyniki konkursu zostaną podane w dwóch kategoriach generalnej i indywidualnej.

13.

Klasyfikacja generalna dotyczy uczestniczących w konkursie szkół i będzie zależała od łącznej liczby punktów zdobytych przez dwóch uczestników wchodzących w skład danego zespołu. W przypadku zdawania egzaminów na dwóch uczelniach w klasyfikacji generalnej pod uwagę brane są wyłącznie punkty z egzaminu zdanego z lepszym wynikiem.

14.

Klasyfikacja indywidualna dotyczy poszczególnych uczestników biorących udział w konkursie .

15.

W przypadku uzyskania przez uczestników Konkursu jednakowej liczby punktów uniemożliwiającego przyznanie jakiejkolwiek z nagród organizator może zarządzić „dogrywkę” w dniu ogłoszenia wyników, o czym uprzednio poinformuje zainteresowane osoby poprzez e-mail lub telefonicznie.

16.

W konkursie przewidziane są:

A

nagroda główna w klasyfikacji generalnej: dla najlepszego zespołu – w tym przypadku sumowane są punkty zdobyte przez każdego z uczestników konkursu należących do tego samego dwuosobowego zespołu reprezentującego daną szkołę

B

nagroda główna w klasyfikacji indywidualnej: dla uczestników konkursu, którzy w klasyfikacji indywidualnej uzyskają trzy najlepsze wyniki ufundowano indeksy na studia w Instytucie Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

C

 nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników Konkursu

D

organizator zastrzega sobie również prawo do przyznania nagród specjalnych

17.

Organizator Konkursu  w przypadku stwierdzenia nie honorowego składania egzaminu testowego (ściągania lub utrudniania go innym uczestnikom) ma prawo do natychmiastowego usunięcia takiego uczestnika z sali, gdzie będzie przeprowadzany egzamin włącznie z sankcją wykreślenia go z listy uczestników konkursu.

18.

Realizacja głównej nagrody w klasyfikacji indywidualnej jaką jest promesa na studia wyższe I stopnia będzie możliwa jedynie po zdaniu egzaminu maturalnego.

19.

Poprzez zgłoszenie udziału w Konkursie rozumie się potwierdzenie akceptacji Regulaminu Konkursu oraz wyrażenie zgody opiekunów prawnych Uczestników Konkursu na publikację wizerunku Uczestników Konkursu w materiałach promocyjnych, informacyjnych i relacjach dotyczących Konkursu.

 

 


Creative Commons LicenseThis work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.